18 Ekim 2014 Cumartesi

Balıkesir Üniversitesi'nde hayatta kalma rehberi
Öncelikle selamlar herkese. Bu yazımda kendi yaptığım hatalardan yola çıkarak Balıkesir Üniversitesi’nde güzel güzel nasıl okunur, neler yapılmamalıdır onu anlatacağım. Gönül isterdi ki neler yapılmalı onu anlatayım, kendimden örnekler falan vereyim ama maalesef ne yapılacağını ben de bilmiyorum. Bilseydim zaten yapardım.  Özellikle birinci sınıfa henüz gelmiş ve alışmaya çalışan arkadaşlar bu maddelere dikkat ederlerse benim yaşadığım pişmanlıkları yaşamazlar. Çok da üzülmezler diye umuyorum. Bu arada hepiniz hoşgeldiniz. Bol başarılı yıllarınız olsun. Kesin demişlerdir ama ben de diyeyim; "Üniversite hayatı çabuk geçer." Neyse çok uzatmayayım, gelelim maddelere;

Madde 1. Ortalamanızı yüksek tutun.
Ben okula geldiğimde aman nasılsa dersler işime yaramayacak diye yattım durdum. Haliyle ortalamam da düşük geldi. Oysa bu ortalama ne işlere yarıyormuş. Mesela üstten ders almak için 2.8 sınırı var. Ortalama 2.8’in üstündeyse dönem içinde üstten ders alabiliyorsunuz. Bu çok lazım değil tabi almayınca bir şey olmuyor ama ola ki almayı düşünürseniz ve benim gibi sürekli tembellik ettiyseniz bu ortalama engeli karşınıza çıkabilir. Ayrıca Erasmus için de 2.2 sınırı var. Erasmus sınavına girmek için bu ortalamayı geçmiş olmanız şart. İngilizce’yi sular seller gibi biliyor olsanız da maalesef ortalama yetmiyorsa sınava giremiyorsunuz. Ondan sonra vay efendim yurt dışı diye başınızı yerden yere vurursunuz ben gibi. Ayrıca yurt dışında iş fırsatları karşınıza çıkabilir ve bu iş ilanlarında da ortalamanın önemi büyük. 3’ten yüksek bir ortalama yapmak lazımmış diyorlar. (Benim tabi ortalamamı yükseltme şansım artık hiç olmadığından ilgilenmiyorum yurt dışındaki işlerle falan, ülkemde amele olayım yeter.)
Bir de ortalamanız 1.8’in altında olursa, dönem içinde normalden daha az kredi alabiliyorsunuz. Bu da bazı dersleri alamamanıza sebep olabiliyor. Zaten 4 yılın sonunda ortalamanız 2’nin altında ise hiç dersiniz kalmamış olsa bile mezun olamıyorsunuz. Mecburen okulunuz uzuyor. Bir de çift anadal için en az 3.00 ortalama isteniyor. Aynı anda iki diploma sahibi olmak isteyenlere duyrulur.

Madde 2. Dersleri zamanında geçin.
Aman seneye geçerim. Bir daha alırım demeyin. Üzülürsünüz. Ben hala 2.sınıftan ders alıyorum bak. Başımın belaları. Bir de çok dersiniz kalırsa dönemdeki derslerinizden bazılarını alamıyorsunuz. Evet yine çok yakınınızdan bir örnek var. Ben. (Alkış)
Elinizden geldiğince dönem içinde derslerinizi vermeye çalışın. Zaten alttan aldığınız derslere oturup vakit ayırma şansınız ya da isteğiniz diyeyim, pek olmuyor. O yüzden dönem içinde o dersi verin ki seneye aynı şeylerle uğraşmayın.

Madde 3. Erasmus’a gidin.
Ay ben her gördüğüm insana Erasmus’a git diyorum ama gidin. Benim çok içimde kaldı. Zaten üstte ortalama şartından bahsettim. Onu yapın,okulun İngilizce sınavını geçin ve gidin. 1. sınıftan girin sınava da hemen. Zaten sınav çok çok aşırı zor olmuyor. Önce test daha sonra da sözlü sınav oluyorsunuz. İki sınav da çok zorlayıcı değil. Biraz dişinizi sıkıp çalışsanız gidersiniz bence. Hem mis gibi İngilizce’niz gelişir hem de gezersiniz orayı burayı. Bak ben 2 yıldır gidiyorum İngilizce kursuna, hâlâ “I go, we go, you go” da kaldım. İyi bir iş için İngilizce şart dememe gerek yok değil mi?!
Tabi İngilizce özel sektörde çalışacaklar için büyük gereklilik. Yine de Erasmus’la dünyaya açılma şansınız kaçırmayın bence.

Madde 4. Dersler nasıl geçilir.
Bizim okulumuzda geçme notu 40. (Tabi dönem ortasında falan değiştirmezlerse.) Vize notunun %40’ı ile final notunun %60’ı toplamı 40 etmiyorsa o dersi geçemezsin. Ayrıca finalden 40’ın altında alırsan da geçemezsin. Bir de çan eğrisi olayı var. Özetle geçme notunun sınıfa göre değişmesi. Normalde 40 ama çan eğrisi dediğimiz şey yüksekse 40 alsan da geçemiyorsun. Diğer fakülteleri bilmiyorum ama Mühendislik-Mimarlık Fakültesi’nde 40’ı yakalarsanız %90 geçmişsinizdir. Diğer ihtimal, ders aşırı kolaydır ya da hoca çok kolay sormuştur herkes 70 filan almıştır anca öyle kalınır o dersten. Tabi güzel ortalama için güzel not şart. Bence hedefiniz 40 değil 60 olsun en az. He bazı babayiğit dersler var onlardan 40 alsanız yeter. Bu derslerde felsefe; “DD olsun, benim olsun.” Olmalı.

Madde 5. Hocalarla aranızı iyi tutun.
Ben yağcı insanları hiç sevmiyorum ama yapabilen yapsın arkadaş. Bunu yapabiliyorsanız diğer maddeleri sallamanıza gerek yok.

Çok işe yarıyor, kesin bilgi, yayalım. 

4 yorum: 1. Eğer bir kredi ihtiyacınız var mı? Borçlu musunuz? Eğer bir iş başlatmak ve sermayeye ihtiyaç istiyor musunuz? Eğer kredi veya finansman herhangi bir nedenle ihtiyacınız var mı? Biz sadece% 2'lik bir ucuz ve uygun faiz oranıyla herkese kredi vermek gibi nazik ELITEFINANCE2000@GMAIL.COM, ELITE_FINANCE@OUTLOOK.COM bugün bize ulaşın ve kredileri bugün almak ilgilenen varsa senin yardım, nihayet burada.

  YanıtlaSil
 2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 3. He estado escuchando acerca de esta tarjeta de cajero automático en blanco por un tiempo y nunca realmente pagó ningún interés a ella debido a mis dudas. Hasta que un día descubrí a un hacker Llamado MR CLIFFORD. Él es realmente bueno en lo que está haciendo. De vuelta al punto, pregunté acerca de la tarjeta de cajero automático en blanco. Si funciona o incluso existe. Me dijeron que sí y que Su una tarjeta programada para dinero aleatorio se retira sin ser notado y también se puede utilizar para compras en línea gratis de cualquier tipo. Esto fue impactante y todavía tenía mi dudas. Entonces lo intenté y pedimos la tarjeta y accedimos a sus términos y condiciones. Rezando y esperando que no era una estafa que usé la TARJETA en blanco y fue Exitoso retirar ni menos de $ 20.000 todos los días la TARJETA en blanco funcionó como una magia y ahora me he vuelto rica y famosa en mi sociedad, si desea ordenar por La tarjeta de cajero en blanco aquí está allí dirección de correo electrónico: cliffordhackerspays@gmail.com ....

  YanıtlaSil
 4. Testimony on how i got my LOAN.....(Brianloancompany@yahoo.com)

  Hello Everyone, I'm Harvey Lee a resident/citizen of the United States of America.I am 52 years of age an entrepreneur/businessman. I once had difficulties in financing my project/business.If not for a good friend of mine who introduced me to Mr Chester Brian to get a loan worth $250,000 USD from his company. When i contacted them it took just 48 hours to get my loan approved and transfer to my account after meeting all their modalities i to their loan agreement/terms and conditions. Even if you have bad credit they still offer there service to you. They also offer all kinds of loan such as Business loan,Home loan,Personal loan,Car loan,Loan for Business start up and Business Expansion. i don't know how to thank them for what they have done for me but God will reward Mr Chester Brian mightily.If you need an urgent financial assistance you can contact them today via this email (Brianloancompany@yahoo.com) OR text +1 (803) 373-2162 and also contact there webpage via brianloancompany.bravesites.com

  YanıtlaSil